piątek, 25 stycznia 2008

Drzewołaz karłowatyWystępowanie
Drzewołaz karłowaty występuje w wilgotnych lasach ameryki środkowej - od Nikaragui poprzez Panamę do Kostaryki, gdzie występuje najliczniej. Najbardziej znaną hodowcom odmianą pumilio jest odmiana "Blue Jeans". Rzadsze odmiany takie jak "Siquirres" czy "Darkland" występują głównie na licznych wysepkach u wybrzeży Kostaryki. Drzewołazy te żyją w dużych, liczących nawet do 2000 osobników koloniach. Są płazami typowo naziemnymi, rzadko wspinają się na drzewa.

Wygląd
Drzewołaz karłowaty jest jednym z najmniejszych drzewołazów. Długość jego ciała waha się od ok. 2 do 3 cm. Mimo to jest bardzo pożądanym przez terrarystów gatunkiem ze względu na jego piękne ubarwienie. Obecnie jest znanych aż 30 odmian D.pumilio !


Terrarium
Tropikalne, o układzie poziomym i wymiarach dla parki 30 x 40 x 30 cm. Temperaturę utrzymujemy na 25°C w dzień i 20°C w nocy. Wilgotność min. 90 %, mile widziany fogger. Sadzimy dużo roślin, a przede wszystkim powinna się znajdować w terrarium przynajmniej jedna bromelia.


Tryb życia
Aktywne podczas dnia. W terrarium są bardzo ruchliwe, wręcz „ciekawskie”. D.pumilio to gatunek bardzo wdzięczny w hodowli, szczególnie ich gody są bardzo ciekawe. Podobnie jak inne drzewołazy, spędzają one większość życia na poszukiwaniu pokarmu. Samce D.pumilio, pomimo swych niewielkich rozmiarów, są niezwykle agresywne. Dlatego nie można w żadnym wypadku trzymać dwóch razem.


Rozmnażanie
Do niedawna Drzewołazy karłowate były uważane za niemożliwe do rozmnożenia w niewoli. Przyczyną tego był pokarm kijanek. Kijanki D.pumilio żywią się tylko i wyłącznie „pustym” skrzekiem zniesionym przez matkę. Z początku terraryści obchodzili się z nimi tak, jak z kijankami innych gatunków – można się domyślić, z jakim skutkiem. Niektórzy hodowcy próbowali "naśladować" ten pokarm podając kijankom białko kurzych jajek, jednak również nie przynosiło to efektów. Niektórzy uważali je za niemożliwe do rozmnożenia w niewoli. Po jakimś czasie w USA spróbowano pozostawić kijanki w terrarium opiece rodziców – ku zaskoczeniu hodowców, dobrze zaaklimatyzowane matki karmiły kijanki tak jak w naturze. Dzisiaj są one łatwe do rozmnożenia, jeśli tylko nie będą zestresowane czy źle karmione.


Gody
Dendrobates pumilio rozpoczynają się zwykle podczas pory deszczowej, mniej więcej od połowy października do końca marca. Jeśli poważnie myślimy o ich rozmnożeniu, warto w tym czasie spryskiwać terrarium i podnieść nieco temperaturę. Same gody praktycznie nie różnią się od tych odbywanych przez inne drzewołazy. Dokładniej cały proces opisałem w dziale Rozmnażanie. Tam znajdziecie też kilka uwag odnośnie rozmnażania D. pumilio.


Karmienie D.pumilio karmimy tak jak wszystkie inne drzewołazy. Jedzą owocówki, skoczogonki, wylęg świerszcza, itp.


Uwagi i ważne informacje
Dendrobates pumilio nie jest gatunkiem trudnym w hodowli, ale też do najłatwiejszych nie należy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie można trzymać dwóch samców razem. Są aktywne, pięknie ubarwione, i dlatego też szybko stały się popularne w hodowli za granicą. Niestety jest wręcz niemożliwe kupienie ich w Polsce, przynajmniej na chwilę obecną.

Brak komentarzy: