wtorek, 29 stycznia 2008

Chwytnica czerwonooka


Pochodzenie

Zamieszkuje Amerykę Środkową (Kolumbia, Kostaryka, Nikaragua, Panama) oraz Południowy Meksyk (Veracruz i Oaxaca).

Budowa

Ma smukłą, delikatną budowę. Kończyny są cienkie i długie (w szczególności tylne), zakończone palcami zaopatrzonymi w przylgi o bardzo dużej przyczepności. Tułów jest wąski i szczupły, głowa trójkątna z dość silnie wystającymi oczami. Kolor grzbietu Chwytnicy jest soczyście zielony, czasem ozdabiają go niewielkie białe plamki. Na niebieskim tle boków ciała znajduje się żółte żebrowanie. Niebieską barwę mają również wewnętrzne powierzchnie ud i ramion. Palce są pomarańczowe. Brzuch ma barwę białą, w okolicy kloaki i ud pokrywa go drobny marmurek. Najbardziej niesamowite wrażenie stwarzają rubinowoczerwone oczy, które w czasie snu zakryte są wzorzystą powieką dolną. Po przebudzeniu zwierzę otwiera je szeroko, ukazując je w całej okazałości. Chwytnica kolorowa potrafi zmieniać swoją barwę w zależności od samopoczucia, pory dnia i otoczenia, w którym się znajduje.


Dymorfizm płciowySamce są mniejsze od samic, wyraźniej ubarwione. U dorosłych podgardle może mieć ciemniejsze zabarwenie ze względu na obecność rezonatora.


Środowisko i tryb życia

Agalychnis callidryas zasiedlają korony drzew tropikalnego lasu deszczowego. W trakcie pory deszczowej schodzą w jego niższe partie w celu odbycia godów. Spotyka się je głównie w dolinach położonych w bliskości rzek. W ciągu dnia przebywają pośród liści drzew i porastających je roślin. Czas ten spędzają przycupnięte z podkurczonymi pod siebie kończynami na spodniej stronie liści. W tej pozycji oczekują na nadejście wieczoru. Wraz ze zmierzchem ożywiają się i zaczynają wędrówkę w poszukiwaniu pokarmu. Poruszają się w bardzo specyficzny sposób przypominający trochę chód kameleona. Obejmując gałązki palcami kroczą powoli i ostrożnie. Wyjątkowa przyczepność przylg zapewnia im doskonałe bezpieczeństwo na wysokości. Nawet na jednej tylko kończynie są w stanie utrzymać ciężar swojego ciała. W terrarium można zaobserwować jak polując przybierają akrobatyczne pozy, łącznie z połykaniem zdobyczy wisząc głową w dół. Pomimo pozornej powolności, w razie zagrożenia potrafią poruszać się bardzo szybko i skakać na spore odległości. Ta sama szybkość cechuje je w trakcie polowania. Ze względu na ich silny uchwyt należy bardzo uważać przy wyjmowaniu ich ze zbiornika, tak aby nagłym mocnym pociągnięciem nie wyrządzić im krzywdy.


Terrarium

Chwytnice wymagają przestronnego, dobrze przewietrzanego terrarium o wymiarach 60x60x100 (dł., sz., wys.).W części spodniej powinien znaleźć się basen głębokości 10-15 cm . Woda w nim powinna być codziennie zmieniana na świeżą. Jako podłoża można użyć substratu, mchu lub wermikulitu. Bardzo ważna jest odpowiednia obsada roślinna zapewniająca im poczucie bezpieczeństwa. Ponieważ są lekkie i delikatne z powodzeniem można zastąpić gałązki do wspinania naturalnymi pędami rosnących w terrarium roślin. Takie rozwiązanie ma też tą zaletę, że eliminuje możliwość powstawania pleśni, co często zdarza się w przypadku korzeni i gałązek, które nie zawsze łatwo jest przed tym zabezpieczyć. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie gałązek to lepiej , aby były to bambusowe tyczki o niewielkiej średnicy.Temperatura chowu powinna wynosić 24-27°C, korzystny jest jej nocny spadek do 20°C, przy czym populacje pochodzące z terenów Meksyku znoszą spadki temperatury poniżej tej wartości. Zbiornik najlepiej ogrzewać przy pomocy kabla lub maty montowanych na zewnątrz. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80% w czasie okresów zmniejszonych opadów i 80 do blisko 100% w okresach deszczy zenitalnych ( pory te wyszczególniałam w opisie rzekotki żabiej). Aby utrzymać wilgotność na właściwym poziomie należy zraszać terrarium kilkakrotnie w ciągu dnia letnią, odstaną wodą.Zbiornik oświetlamy odpowiedniej mocy świetlówką w trybie 12 godzinnym, który ulega skróceniu do 10 godzin podczas trwania pory suchej.


Karmienie

Agalychnis callidryas żywimy wszelkiego rodzaju owadami odpowiednich rozmiarów. Ważne jest by były to owady mające zdolność poruszania się po całości terrarium, ponieważ chwytnice niechętnie schodzą na dół i podawanie im pokarmów pozostających na dnie zbiornika mija się z celem. Doskonale do karmienia nadają się muchy, ćmy, cykady, koniki polne, mole, świerszcze, dorosłe karaluchy niewielkich rozmiarów.Pokarm wpuszczamy do terrarium wieczorem. Młode żabki karmimy codziennie, starsze w zależności od ich preferencji raz na dwa lub trzy dni.


Rozmnażanie

Chwytnica kolorowa rozmnaża się w porze najobfitszych opadów. W okresie tym samce zaczynają nawoływanie, często zdarza się, że współzawodniczą ze sobą o względy samicy tocząc nawet walki, lub też gromadnie usiłują zająć na jej plecach pozycję umożliwiającą najlepszy uchwyt. Samica za miejsce składania skrzeku obiera odpowiedni liść zwisający nad powierzchnia wody. Podczas gdy wydala jajeczka, samiec(jeden lub większa ich ilość) zapładnia je. Liczba ich sięga 40-80 sztuk. Otoczone są galaretowatą, przezroczystą substancją, zabezpieczającą je przed wysychaniem. Wylęg następuje przeciętnie w ciągu siedmiu następnych dni. Wyklute kijanki poruszając się wpadają do wody i tam odbywają dalszy rozwój, aż do pełnego przeobrażenia. W terrarium rozród można stymulować obniżeniem temperatury i ograniczeniem pożywienia w porze suchej, oraz wzrostem temperatury do 30°, intensywnym karmieniem i spryskiwaniem w okresie największych opadów. Rozród w niewoli jest trudny ale możliwy.


Uwagi

Gatunek bardzo nieodporny na stres, brak higieny, nagłe zmiany temperatury itp. Nie należy bez wyraźnego powodu brać ich na ręce i bezwzględnie trzeba utrzymywać zbiornik i elementy jego wystroju w idealnej czystości. Chwytnica czerwonooka jest zwierzęciem pożądanym przez wielu hodowców ale nie jest gatunkiem, który można polecić początkującym terrarystom.

Brak komentarzy: