piątek, 11 kwietnia 2008


Wielkość:
Dorosłe osobniki dorastają do około 3-4 cm.

Długość:
życiaZazwyczaj dożywają 15 lat.

Wygląd:
Ciało lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie, ubarwienie szare, szarobrunatne, jasnobrunatne do brązowego, z licznymi, małymi i nieregularnymi, czarnymi plamami. Strona brzuszna jasna. Oczy małe, słabo wyodrębnione, czarne, położone po bokach głowy. Przez głowę, od czubka nosa, poprzez oczy, do "szyi", biegną po obu stronach dwa czarne pasy. Tylne kończyny długie, równe długości ciała. Kończyny przednie krótkie. Palce spięte błoną pławną. Otwór gębowy mały.

Występowanie:
Afryka Zachodnia - Kongo, Zair, Gabon. Występuje w dolnym dorzeczu rzeki Kongo.

Cechy szczególne:
Płazy te nigdy nie wychodzą na ląd.

Ciekawostki:
Żabki te często trzymane są przez akwarystów razem z egzotycznymi rybkami, również z uwagi na to że są bardzo tanie, ich cena waha się w granicach od 2 do 3 zł/szt.

Aktywność:
Przeważnie w ciągu dnia, ale również wieczorem i w nocy (szczególnie w porze godowej). Często kryje się w wodnych zaroślach, pod korzeniami roślin i pod kamieniami.

Biotop:
W naturze zamieszkuje małe, zarośnięte roślinnością wodną zbiorniki wodne.

Akwarium:
Jako pomieszczenia dla tych żab można użyć zwykłego akwarium lub akwaterrarium. Zbiornik nie musi mieć części lądowej, (ponieważ nie wychodzą na ląd) chyba, że jako element dekoracyjny. Dno akwarium należy wysypać drobnymi kamieniami lub żwirem. Do dekoracji można użyć roślin wodnych. Poziom wody w akwarium nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ zwierzęta te muszą co jakiś czas zaczerpnąć powietrza i przy dużym poziomie byłyby zmuszone pokonywać dość duża odległość od dna do powierzchni, co ze względu na ich małe rozmiary byłoby męczące. Można założyć mały filtr akwariowy, ale nie jest to konieczne. Woda powinna być cały czas czysta i często wymieniana. Zaleca się wodę odstaną.

Wielkość terrarium:
Nie wymagają dużego pomieszczenia, minimalne akwarium dla 4-6 osobników to ok. 30/15/20 cm (dł./szer./wys.).

Oświetlenie:
Jeżeli akwarium stoi w ciemnym miejscu do jego oświetlenia można użyć promiennika, żarówki lub świetlówki o słabej mocy przez ok. 12 h, a w miejscu nasłonecznionym lub słabo nasłonecznionym oświetlenie nie jest konieczne.

Temperatura:
Od 20 do 25°C zarówno dla wody jak i powietrza.

Wilgotność:
Żyją wyłącznie w wodzie, dlatego terrarium nie musi być dodatkowo zraszane i wilgotność powietrza sama będzie się utrzymywać na odpowiednim poziomie (75-90%).

Żywienie:
Żywi się drobnym pokarmem, takim jak ochotki, rureczniki, larwy komarów, oczliki, itp. a w przypadku braku żywego pożywienia można podawać mrożony oraz kawałki mięsa, przede wszystkim rybiego (ryb słodkowodnych), które na pęsecie należy podsunąć żabie pod otwór gębowy i poruszać. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i delikatnej budowy, płazy te są dosyć wytrzymałe i przez pewien okres mogą nie przyjmować pokarmu.

Rozmnażanie:
Głównym czynnikiem stymulującym te płazy do rozmnażania się i wywołującym porę godową jest podwyższenie temperatury wody. Samce w tym okresie wydają cichy, ale dobrze słyszalny, dość wysoki dźwięk, przypominający trochę skrzypienie drzwi. Gdy samica jest gotowa do złożenia skrzeku, zawierającego ok. 1000 jaj, samiec chwyta ją przednimi kończynami tak jak ma to miejsce u innych żab i zapładnia jaj (zapłodnienie tak jak u wszystkich płazów jest zewnętrzne). Skrzek składany jest przez samicę pod powierzchnią wody, później przykleja się do roślin wodnych, korzeni, itp. Jajeczka mają barwę brązową i średnicę 2mm. Po 1,5 - 2 dniach wylęgają się kijanki, których odchów nie jest łatwy. Młode osobniki należy oddzielić od dorosłych.

Uwagi:
Nie mogą nawet przez krótki czas pozostawać bez wody. Nie należy ich brać do ręki i wyjmować z wody.

Brak komentarzy: